Kopie zapasowe
czym są i dlaczego warto je robić
Kopie zapasowe w informatyce są kopiami ważnych dla nas danych lub nawet całego systemu, które pomogą nam przywrócić informacje w razie awarii komputera (systemu operacyjnego, dysków) włamania, kradzieży lub w sytuacjach nieprzewidywalnych jak zalanie lub pożar.
Obecnie najpewniejsze jest robienie 3 kopii zapasowych wg reguły 3-2-1:
- Zawsze miej 3 kopie zapasowe
- Używaj 2 różnych technologii przechowywania kopii
- Jedną kopię trzymaj poza miejscem pracy (np. w domu lub jakimś osobnym budynku)
Robiąc jedną kopię i trzymając ją w miejscu, gdzie gromadzimy dane, narażamy się na ryzyko utraty obu w razie pożaru, zalania lub kradzieży.
Warto robić 3 kopie, przechowywać 1 szt. na miejscu (aby szybko przywrócić dane), drugą w chmurze (jak nie ma możliwości, to na dysku zewnętrznym), trzecią natomiast w osobnym budynku (np. w domu).
Tak samo jak ilość ważna jest częstotliwość wykonywania kopii:
im częściej tym lepiej.
Istnieją specjalne programy umożliwiające automatyczne tworzenie kopii zapasowych, czy to na dysku zewnętrznym, w sieci, czy w chmurze.
Częste tworzenie kopii uchroni nas również przed stratami w przypadku coraz częstszych ostatnio włamań hakerów i szyfrowania dysków (Przeczytaj o tym TU) Za odszyfrowanie pojedynczego pliku trzeba zapłacić od 5 do 30$. W przypadku bazy danych o wielkości kilku tysięcy rekordów naraża nas na olbrzymie koszty. Za pomocą kopii zapasowej jesteśmy w stanie przywrócić całą bazę danych.