ul. Mickiewicza 59, 47-253 Cisek
+ 48 77 550 72 00

Niebezpieczeństwo w sieci

związane z załącznikami lub treścią zamieszczoną w poczcie elektronicznej

Istnieją wirusy, które mogą zaszyfrować wszystkie dane na komputerze lub komputerach w sieci wewnętrznej (tzw. Intranecie), żądając zapłaty za ich odszyfrowanie.

Takie zdarzenia nazywane są atakami typu ransomware. Ich częstotliwość znacząco rośnie od 2014 roku i obecnie można je nazwać plagą.
Oprogramowanie na ogół kryje się w załącznikach poczty elektronicznej najczęściej spamu, a treść wiadomości symuluje ważne informacje od innych firm, urzędów skarbowych, instytucji lub firm kurierskich. Fałszywe wiadomości mogą dotyczyć niezapłaconych faktur, raportów, wezwań czy też pozytywnych spraw.

Niebezpieczeństwo w sieci

Po przeczytaniu treści otwierając załącznik okazuje się, że nic w nim nie ma. Po jakimś czasie na ekranie komputera pojawia nam się tekst informujący nas o tym że komputer został zablokowany a wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane. Są też podane warunki ich odszyfrowania.
Najczęściej numer konta i kwota którą należy na nie przelać.
Policja w takich przypadkach niestety rozkłada ręce. Cyberprzestępcy bardzo dobrze się zabezpieczają nie pozostawiając śladów i możliwości ich namierzenia. Odszyfrowanie danych jest praktycznie niemożliwe.

szyfrowanie

Jak się obronić?

  • Wykonuj aktualizację oprogramowania.
  • Należy regularnie wykonywać kopię bezpieczeństwa wszystkich plików. Można ją wykonać na wewnętrznie zainstalowanym serwerze NAS lub zewnętrznie w chmurze (Piszemy o tym TU)
  • Przed kliknięciem i uruchomieniem odnośnika (linku) lub otwarciem załącznika należy dokładnie sprawdzić zgodność danych wiadomości.
    Adres mail osoby wysyłającej może być następujący: piotr.kowalski@firma.eu
    natomiast podpis w wiadomości może być od zupełnie innej osoby np.: „Pozdrawiam, Kamila Nowakowska Estetica sp. z o.o.”.
    Taka sytuacja powinna być dla nas jasnym sygnałem, że nie powinniśmy klikać
    w odnośniki i otwierać załączników.
  • Jeśli wykryłeś wiadomość „przykrywkę” dla ataku typu ransomware – podziel się taką informacją ze swoimi współpracownikami. Któryś z nich może być mniej czujny niż Ty.
  • Jeśli jeszcze go nie masz, zakup licencję programu antywirusowego
    z ochroną bieżącą i weryfikowaniem poczty przychodzącej, regularnie go aktualizuj
    i wykonuj skanowania. Takie działanie powinno zabezpieczyć Twój komputer przed złośliwym oprogramowaniem.

Bądź czujny !!! Nie daj się zaskoczyć !!!

ransomware