Biologiczne skutki promieniowania jonizującego u ludzi można podzielić na dwie grupy:
• somatyczne – występujące bezpośrednio po napromieniowaniu całego ciała. Późniejsze skutki takiego napromieniowania to białaczka, nowotwory złośliwe kości, skóry, zaćma, zaburzenia przewodu pokarmowego, bezpłodność.
• genetyczne – związane z mutacjami w obrębie materiału genetycznego. Małe dawki promieniowania pochłonięte jednorazowo, dają obraz morfologiczny w postaci zmutowanych organizmów dopiero w kolejnych pokoleniach. Z kolei duże dawki są najczęściej dawkami letalnymi.
Wielkość tych zmian zależy od:
– wielkości dawki promieniowania,
– rodzaju promieniowania i jego energii,
– warunków napromieniowania, tj. szybkości i masy napromieniowanego człowieka,
– wrażliwości tkanek na napromieniowanie. Do najbardziej promienioczułych zalicza się tkankę limfatyczna, tkankę krwiotwórczą i komórki rozrodcze, a także błonę śluzową jelit, soczewkę oka.
Podstawowe zasady ochrony radiologicznej, to:
– skracanie do niezbędnego minimum czasu emisji promieniowania;
– stosowanie coraz nowocześniejszej technologii, procedur postępowania, aparatury i materiałów, które pozwalają na obniżenie promieniowania;
– im dalej od źródła promieniowania tym bezpieczniej. Aby spełnić ten warunek należy zastosować wystarczającej długości przewód wyzwalający, bądź zaopatrzyć się w wyzwalacz bezprzewodowy, taki jak EXAMION Ghost®
– osłona osobista przed promieniowaniem w postaci odzieży ochronnej
Dopasowany fartuch z wyścielanymi ramionami dla jednolitej wagi i komfortu.
Szeroki, regulowany pasek zmniejsza obciążenia pleców i ramion.
Boczne zapięcie zapobiega przypadkowej ekspozycji na promieniowanie.
Stomatologiczny fartuch panoramiczny cechuje się wygodą i elastycznością oraz łatwym zakładaniem
i zdejmowaniem, dzięki przedniemu rzepowi.
Fartuch ochronny przeznaczony do długiego stania przy stole zabiegowym. Skrzyżowane pasy na plecach równomiernie rozkładają ciężar, a zapięcie po bokach pozwala na szybkie zdjęcie fartucha.
Jednorazowe rękawiczki chirurgiczne o wysokiej odporności na promieniowanie oferują
360-stopniową bezołowiową ochronę dla rąk operatora narażonych na rozproszone promieniowanie i czasami narażone na bezpośrednią wiązkę promieniowania rentgenowskiego.
Tarczyca jako wrażliwy narząd na promieniowanie rentgenowskie musi być szczególnie chroniona. Służy do tego idealnie dopasowany kołnierz z przylepcem z tyłu, który skutecznie zapobiega napromieniowaniu tarczycy.